Oplatí sa investovať do originálneho kvalitného dizajnu?

Odpoveď je overená niekoľkými generáciami spokojných majiteľov ikonických kúskov, ktoré nestrácajú na hodnote a ktoré neprestanú baviť. A čo je na špičkovom dizajne také drahé? Ako už otázka napovedá, je to práve kvalita, ktorá ho drží na špičke. Poďte sa presvedčiť.

Prísť s originálnym nápadom, ktorý posunie celé odvetvie dopredu, nie je ľahké, už len preto, lebo sa na prvý pohľad zdá, že svet už všetko pozná a všetko videl. Je teda jasné, že na začiatku celého zložitého procesu je nápad, ktorý má obrovský potenciál. Nápadu často predchádza „diera“ na trhu alebo osobné znechutenie nad absenciou kreativity produkcie.

Kreslo The Eames Lounge Chair od značky Vitra bolo v roku 1956 prvým luxusným kusom nábytku svojho druhu vyrobeným z preglejky určeným na hromadnú výrobu. Od 5 245 €designville.sk

O dizajnéroch je známe, že sú vo veľkej miere zvedaví, neuspokoja sa len tak s niečím a stále premýšľajú, usilujú sa a idú za svojím cieľom. Pretože sú to celkom spoločenské tvory, dokážu sa spojiť s ostatnými, vytvoriť kreatívny tím a ísť za svojím s nákazlivým presvedčením. Tu sa dostávame do bodu, keď nápad môže „dostať po ušiach“ a jeho autor sa musí zmieriť s tým, že ak sa zdal na začiatku geniálny, dobiedzaví kolegovia na ňom nachádzajú slabiny.

Najhoršie zo všetkého je ubrániť počiatočnú myšlienku pred ekonómami, ktorí počítajú náklady a potenciálne výnosy a radi robia v projektoch škrty. Ďalšou nástrahou potom bývajú majstri výroby, ktorí varujú, že takto sa nápad rozhodne nedá zrealizovať a bude potrebovať celý rad konštrukčných úprav. Ručne kreslené náčrty, po ktorých v budúcnosti rád chňapne marketingový tím, nasledujú dopodrobna rozkresľované plány. Keď sa zdá, že je všetko dostatočne zdokumentované, pristúpi sa k výrobe prototypu.

Prečítajte si tiežPremena kúpeľne s nápaditými dizajnovými trikmiŠkola interiérového dizajnu: Kuchyňa

Tá je sama osebe časovo a finančne náročná a nemusí sa skončiť hneď na prvýkrát úspešne. Prototyp je potom dôkladne testovaný, či spĺňa všetky požadované kritériá a má tie správne úžitkové vlastnosti, tak dlho, kým je reálne čo zlepšovať. Keď sa celý tím zhodne na výrobnom postupe, technológiách a konkrétnych materiáloch, ide novinka do výroby, aby ešte prešla dlhú cestu k srdciam svojich majiteľov.

Sami vidíte, že kým výrobok uzrie svetlo sveta a svet bude môcť s úžasom povedať povzbudivé ACH, zhltne jeho vývoj a výroba nielen kopec času, ale aj financií. Je to ale jediný spôsob, ako sa môže zrodiť originál, ktorý okúzli odborníkov i laikov, vyvolá závisť u konkurencie a postupom času sa stane ikonou, ktorá bude inšpirovať a ktorá sa ocitne v zbierkach popredných svetových múzeí.

Detské kreslo UP junior, B&B Italia, cena na vyžiadanie, konsepti.com/sk

Okrem originality a nápaditosti platíme aj za kvalitu. Ak si kúpite originál a nepodľahnete lákavým cenám viac či menej vydarených kópií, môžete si byť istí, že pohovka, stolička, „chaise long“ alebo stolík sú vyrobené z kvalitných materiálov a vydržia vám robiť radosť celý život.

A keď je už reč o plagiátorstve, je potrebné spomenúť, že tomuto trendu sa nemôže celkom vyhnúť ani jedna ikona dizajnu: vďaka internetu sú dnes kópie ikonických kusov nábytku všade v ponuke. Ich autorom to síce môže lichotiť, ale to je asi tak všetko. Úžitok to neprinesie ani vám, pretože originál je skrátka originál.

Stolička Happy Bird, Magis, 128 €arredatutto.com

Rovnako ako v prípade viacerých skvelých nápadov a vynálezov prišla inšpirácia z nečakaného zdroja. Jedného dňa boli manželia Charles a Ray Eamesovci pri natáčaní filmu svojho priateľa Billyho Wildera. Počas pauzy si chcel režisér zdriemnuť na provizórnych kreslách vyrobených z toho, čo na scéne našiel. Dizajnérom došlo, že na trhu niečo chýba. Vývoj kresla, ktoré by poskytlo dokonalé pohodlie a pocit luxusu, trval niekoľko rokov.

Cieľ bol stanovený vysoko – uspokojiť túžbu po dostatočne vyváženom kresle, v ktorom by sa snúbil luxus pohodlia s luxusom materiálov a remeselného spracovania. Kreslo posunulo štandardy na míle dopredu. Je nielen ľahšie, elegantnejšie a modernejšie než konvenčné klubové kreslá, ale aj oveľa pohodlnejšie.

Stolička Panton Junior, Vitra, 177,59 €,designpropaganda.cz

Kvalitný dizajn je už, našťastie, samozrejmosťou. Celý rad značiek ponúka k svojej produkcii pre dospelých aj rozkošné detské verzie ikonických kúskov.

Samozrejme, sú aj firmy, ktoré sa sústreďujú na výrobu dokonale premyslených konceptov do detských izieb. Počíta sa aj s tým, že deti rýchlo rastú a nábytok by sa im mal postupne prispôsobovať a rásť s nimi. Samozrejmosťou je aj certifikovaný zdravotne neškodný materiál a spracovanie podľa prísnych noriem.

Related Posts

© 2022 Interiérový dizajn - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress